BLOG

Na našem blogu najdete články odborníků z oblasti psychologie, sociální práce a práva. Zaměřujeme se na tématiku domácího násilí ze všech úhlů pohledu ať formou poradny pro samotné oběti, blízké osoby, nebo příběhů, se kterými jste se nám svěřili.

Skutečně byste po první facce odešli?

Otevřeme-li téma domácího násilí ve společnosti, lidé většinou projevují soucit s oběťmi, ale málokdo skutečně ví, o co se jedná. Stereotypem je obrázek potlučené ženy, která tvrdí, že spadla ze schodů. Od některých lidí jsem dokonce slyšela větu, že po první facce od partnera by od něj odešli. Ale skutečně byste po první „facce“ od partnera odešli?

Jak komunikuje násilný partner aneb na co si dát pozor (1. část)

V článku se dočtete, jaké strategie využívají násilní partneři v komunikaci. Jedná se primárně o partnery vztahové, ale některé způsoby chování/ komunikace se vyskytují i při šikaně, mobbingu (šikana ze strany kolegů v zaměstnání), bossingu (šikana ze strany zaměstnavatele)…. Pokud se je naučíte včas rozpoznat a pojmenovat, budete vědět, nač si dávat pozor. Můžete včas zabránit rozjetí kolotoče násilného vztahu.

Jak komunikuje násilný partner aneb na co si dát pozor (2. část)

Po letní odmlce si dnes opět posvítíme na agresivní typ partnera a odhalíme, jak komunikuje se svojí obětí. Připomeňme si, že ne vždy útočí přímo. Ostatně, první část tohoto článku si můžete přečíst zde. Nejdříve si musí být jistý, že oběť nebude mít sílu ani prostředky k účinné obraně nebo odchodu. Tento proces je trefně označován jako vymývání mozku. Děje se nepřímo a je nepostřehnutelné. O to více je efektivní a procitnutí z něho bývá skutečně bolestné.

Násilí není normální

Domácí násilí většina z nás chápe především jako fyzické týrání mezi partnery. Forem domácího násilí je ovšem mnohem víc a nemusí jít nutně o vztah manželský nebo jinak příbuzenský...

Když tě nebudu mít já, tak nikdo!

Ráda bych se s Vámi podělila o příběh své klientky z Intervenčního centra, který naštěstí dopadl dobře. Bohužel to není vždy pravidlem… ZN: Není pro slabé povahy!

Předsudky a mýty o domácím násilí

V životě si s sebou neseme mnoho předsudků, aniž bychom chtěli. K jejich zakódování v naší mysli přispívá zejména vliv společnosti. Tento bludný tlak je také jednou z příčin, že si necháváme líbit chování, které je přes čáru. Někdy nám předsudek poslouží k tomu, abychom mohli před něčím zavírat oči a přesvědčovat se, že je vše v pořádku. Jeho prostřednictvím vidíme jen to, co vidět chceme. Dříve se například říkalo, že žena má velkou sukni, aby pod ní mohla zamést všechny problémy. Budete-li se toho držet, dopadne to tak, že nakonec někdo zamete s Vámi, Vaším životem a štěstím.

Kontakt

Ing. Romana Pavelková
nadace@nfrp.cz

Kristýna Dolníčková
info@nfrp.cz

       

Napište nám

Odeslat

© 2020 Romana Pavelková | Všechna práva vyhrazena